Δεύτερη αγχώδης νίκη του Ολυμπιακού

Τα εύκολα δύσκολα έκανε ο Ολυμπιακός που προηγήθηκε δυο φορές με δυο γκολ διαφορά (0-2 και 1-3) και τελικώς με αρκετό άγχος έκαμψε την αντίσταση του Εργοτέλη (2-3) στο Παγκρήτιο. Οι πρωταθλητές κυριάρχησαν στο πρώτο ημίχρονο όταν και σκόραραν με Μιραλάς (4') και Φουστέρ (41' πέναλτι). Ο Εργοτέλης βελτίωσε αισθητά την εικόνα του στο β' μέρος, μείωσε στο 55' με τον Ρομάνο αλλά δέχτηκε την χαριστική βολή στο 76' από τον Μαρκάνο. Πάλι ο Ρομάνο διαμόρφωσε στο 85' το τελικό 2-3.

Ο Ολυμπιακός με Πάντελιτς, Ιμπαγάσα και Μέλμπεργκ στον πάγκο, παρουσιάστηκε στο πρώτο ημίχρονο σαφώς βελτιωμένος σε σχέση με το ματς της προηγούμενης Κυριακής με την Ξάνθη. Ευτύχησε να προηγηθεί μόλις στο 4ο λεπτό  όταν ο Τζιμπούρ ξεχύθηκε μπροστά, πέρασε και τον Πίρστον και πλάσαρε στο δοκάρι, για να έρθει ο επερχόμενος Μιραλάς και να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Ο Ολυμπιακός με τον αέρα του γκολ επέβαλε τον ρυθμό του και έχασε καλή ευκαιρία στο στο 24', όταν ο Φουστέρ εκτέλεσε κόρνερ και ο Μαρκάνο με δυνατή κεφαλιά υποχρέωσε τον Πίρστον σε δύσκολη επέμβαση. Στο ίδιο διάστημα ο Εργοτέλης απείλησε με Χίμπλινγκερ (16') και Κουτσιανικούλη (21'). Στο 41' ο Τζούνιορ ανέτρεψε τον Μιραλάς και ο Φουστέρ με πέναλτι σημείωσε το δεύτερο γκολ του Ολυμπιακού.

Στο δεύτερο μέρος ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση του ο Εργοτέλης που πίεσε την εστία του Κοστάνσο και μείωσε στο 55' με όμορφη εκτέλεση φάουλ του Ρομάνο. Και αφού ο Τζιμπούρ έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 59', ο Βαλβέρδε με την είσοδο των Ιμπαγάσα και Χαβίτο προσπάθησε να φρεσκάρει τη μεσοεπιθετική λειτουργία της ομάδας του. Ισορρόπησε το ματς και στο 76' με το κοντινό σουτ του Μαρκάνο μετά από φάση διαρκείας έκανε το 1-3 και έδειξε να εξασφαλίζει τους 3 βαθμούς. Ο Εργοτέλης όμως δεν το έβαλε κάτω και στο 85' από κόρνερ του Φραγκουλάκη, αρχικά ο Γιοβάνοβιτς έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Ρομάνο την έστειλε να περάσει τη γραμμή. Τα τελευταία λεπτά ήταν αγχωτικά για τον Ολυμπιακό, ωστόσο αμύνθηκε σωστά κι έτσι πήρε τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Δυο ώρες πριν από την έναρξη του αγώνα σε συμπλοκές μερίδας οπαδών του Ολυμπιακού με αστυνομικές δυνάμεις έξω από το Παγκρήτιο, τραυματίστηκε οπαδός των “ερυθρολεύκων” στο χέρι. Η ένταση προκλήθηκε μετά την απόπειρα οπαδών του Ολυμπιακού να εισέλθουν στο γήπεδο δίχως να έχουν μαζί τους εισιτήριο.

ΣΚΟΡΕΡ: 55' 85' Ρομάνο – 4' Μιραλάς, 41' πεν. Φουστέρ, 76' Μαρκάνο
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Παππάς (Αθηνών)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ρομάνο, Μπέτο, Τζούνιορ, Φραγκουλάκης - Μιραλάς, Α. Παπαδόπουλος

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Πίρσον, Γιαλούσης (81' Κυριακίδης), Βίσιο, Γιοβάνοβιτς, Χίμπλινγκερ (46' Σαρρής), Τζούνιορ, Μπέτο, Φραγκουλάκης, Κουτσιανικούλης, Ρομάνο, Μπούντιμιρ (71' Κατσικοκέρης).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Κοστάντσο, Τοροσίδης, Χολέμπας, Μαρκάνο, Α. Παπαδόπουλος, Μοντέστο, Ορμπάιθ, Αμπντούν (62' Ιμπαγάσα), Μιραλάς (88' Μέλμπεργκ), Φουστέρ (73' Χαβίτο), Τζιμπούρ.

Είπαν

Νίκος Καραγεωργίου: "Μπήκαμε στο πρώτο ημίχρονο λίγο φοβισμένα. Χωρίς να θέλουμε να πάρουμε την πρωτοβουλία του παιχνιδιού. Αυτό μας στοίχησε γρήγορα όταν βρεθήκαμε να χάνουμε με 2-0. Στο δεύτερο ημίχρονο κουβαλήσαμε την μπάλα δείχναμε να το πιστεύουμε, αλλά μετά δεχθήκαμε ένα τρίτο γκόλ κει εκεί ήταν δύσκολα. Εμείς έχουμε βάλει ψηλότερα τον πήχη. Θέλουμε κέρδη από όλα τα παιχνίδια. Στα δυο τελευταία παιχνίδια με μεγάλες ομάδες δεν πήραμε βαθμούς. Αυτό δεν φτάνει. Είπα στους παίκτες γιατί να μείνουμε πίσω στο σκόρ  για να αντιδράσουμε. Για να μπει ένα γκολ πρέπει να γίνουν λάθη. Με τον ΟΦΗ θα είναι ένα ακόμη δύσκολο παιχνίδι, όπως είναι για μας όλα τα παιχνίδια. Πάμε για ένα δύσκολο παιχνίδι σε μια δύσκολη έδρα. Σε ένα παιχνίδι όπου θέλουμε ένα καλύτερο αποτέλεσμα να κερδίσουμε τους βαθμούς και να πάμε ψηλότερα".

Μιχάλης Φραγκουλάκης: “Για ένα ακόμα παιχνίδι, η ομάδα έχει μείνει στα αποδυτήρια στο πρώτο ημίχρονο. Αν θέλουμε να κάνουμε κάτι στο πρωτάθλημα, θα πρέπει να αγωνιζόμαστε από το πρώτο λεπτό και όχι από το 45' και μετά. Στο δεύτερο ημίχρονο ήμασταν καλύτεροι, όμως δεχτήκαμε το γκολ στα πρώτα τέσσερα λεπτά και αυτό σου κόβει τα πόδια. Δεν φοβηθήκαμε τον Ολυμπιακό. Δεν θα φοβηθούμε κανέναν αντίπαλο. Ο πραγματικός Εργοτέλης είναι αυτός του δευτέρου ημιχρόνου».

Ερνέστο Βαλβέρδε: “Δεν εκμεταλλευτήκαμε το πλεονέκτημα που μας έδινε το προβάδισμα των δύο τερμάτων στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στο δεύτερο δεν ξεκινήσαμε καλά, όπως και όταν κάναμε το 1-3 στη συνέχεια κάναμε κάποια λάθη τακτικής και τελικά υποφέραμε μέχρι να κατακτήσουμε τους τρεις βαθμούς. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι και ο αντίπαλος δημιούργησε ευκαιρίες για να διεκδικήσει κάτι περισσότερο. Από το πρώτο ημίχρονο ήμαστε αρκετά ευχαριστημένοι. Στο δεύτερο όμως και στα πρώτα δέκα λεπτά δεν αναπτυσσόμασταν σωστά, δεν βγαίναμε με σχέδιο κι έτσι παρά το γεγονός ότι η ομάδα ήταν ανεβασμένη από το 2-0 από τη στιγμή που ο αντίπαλος μείωσε αυτή η εικόνα χάλασε. Είναι σημαντικό ότι κατακτήσαμε τους τρεις βαθμούς. Πρέπει να συνεχίσουμε με νίκες, είναι θέμα χρόνου να βελτιωθούμε.”

Αβράαμ Παπαδόπουλος: "Kάναμε ένα πολύ καλό ξεκίνημα στο παιχνίδι, πετύχαμε ένα γρήγορο γκολ και αυτό ήταν κάτι που το θέλαμε όλοι μας. Φτάσαμε στο 2-0 στο ημίχρονο, αλλά μετά η απόδοση μας έπεσε και δεν προσφέραμε τα αναμενόμενα. Τελικώς, όμως, βγήκαμε νικητές και αυτό έχει σημασία. Θέλουμε χρόνο για να βρούμε τα πατήματα μας, χρειαζόμαστε παιχνίδια στα πόδια μας, ώστε να παίξουμε και το ποδόσφαιρο που θέλουμε. Τέτοια παιχνίδια σαν τα σημερινά μας δίνουν αυτοπεποίθηση και μας βοηθούν ενόψει της συνέχειας. Σίγουρα, θα πρέπει να βελτιώσουμε αρκετά πράγματα, για να φτάσουμε στο σημείο που θέλει ο προπονητής μας. Μέρα με την μέρα, όμως, θα γινόμαστε καλύτεροι. Η αγωνιστική απραξία σίγουρα έπαιξε σημαντικό ρόλο. Δεν θέλω να βρίσκω δικαιολογία, αλλά ήταν λογικό να μας επηρεάσει. Εμείς από την πλευρά μας θα πρέπει να δίνουμε το 100% στην προπόνηση, πρέπει να δουλεύουμε σκληρά, να προσπαθούμε και να βελτιωνόμαστε. Είμαστε Ολυμπιακός και θέλουμε όλα τα παιχνίδια πάντα να τα κερδίσουμε. Στην έδρα μας είμαστε συνήθως πολύ δυνατοί, αλλά θα πρέπει να βελτιωθούμε και στα εκτός έδρας.”

Ιβάν Μαρκάνο: “Ξεκινήσαμε πολύ καλά στο παιχνίδι. Καταφέραμε να βάλουμε δύο όμορφα γκολ στο πρώτο ημίχρονο που μας βοήθησαν να πάρουμε τη νίκη. Ειδικά στο πρώτο μέρος ήμασταν καλοί σε ένα δύσκολο γήπεδο. Στο δεύτερο ημίχρονο χαλαρώσαμε λίγο και όταν συμβαίνει αυτό σε αγώνα πρωταθλήματος, πολλές φορές το πληρώνεις. Για μένα είναι μεγάλη χαρά το πρώτο μου γκολ. Σε ότι αφορά τον αγώνα με την Άρσεναλ, έχουμε δυνάμεις. Έχουμε παίκτες που μπορούν να βοηθήσουν και πιστεύω πως μπορούμε να τα πάμε καλά”